Ministranci

Liturgiczna Służba Ołtarza w parafii Matki Bożej Fatimskiej w Płocku liczy 25 członków, w tym 18 ministrantów, 6 lektorów oraz jednego ceremoniarza. Nie jest to bardzo liczna grupa, lecz bez wątpienia wyjątkowa. Obecnie opiekunem LSO w parafii jest ks. Łukasz Szymański, zaś funkcję prezesa ministrantów pełni Jakub Rososiński.

Każdy ministrant ma obowiązek uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej oraz dodatkowo w wybranym przez siebie dniu tygodnia. Jest to ważny obowiązek, gdyż zacieśnia więź z Chrystusem i pomaga w rozwijaniu wiary. Kolejnym elementem formacji są także zbiórki tygodniowe, które odbywają się w każdą sobotę o godz. 9.30. Jest to czas wspólnej modlitwy, nauki (np.: właściwego posługiwania przy Ołtarzu), ale także rozrywki. Każdy pierwszy piątek miesiąca jest szczególnym dniem modlitwy za wspólnotę ministrancką oraz za rodziny ministrantów. W tym dniu taca zebrana podczas Mszy Św. jest przeznaczona na potrzeby wspólnoty.

Ministranci Fatimscy wspólnie spędzają także wolny czas m.in. poprzez wyjścia do kina czy na kręgle. Kilka razy do roku jest organizowany grill integracyjny dla ministrantów, scholi oraz ich rodzin. Jest to czas radości i zabawy poprzedzony Mszą Świętą. W poprzednich latach były także organizowane wyjazdy kolonijne w góry (m.in. do Poronina, Murzasichle) oraz nad morze (do Gdańska).

Ważnym elementem formacji LSO w parafii MB Fatimskiej jest asysta liturgiczna. Zapewnia oprawę uroczystych Mszy Świętych podczas świąt oraz uroczystości parafialnych. Składa się ona ze stałej liczby 8 ministrantów, którzy podczas zbiórek, a niekiedy także w wolnym czasie szlifują swoje umiejętności. Na uwagę zasługuje fakt, że to właśnie ministrancka asysta posługiwała podczas uroczystości poświęcenia Kościoła parafialnego pw. MB Fatimskiej 15 października 2017r. Było to ukoronowanie 26 lat istnienia parafii oraz zwieńczenie etapu budowy parafialnej świątyni.

Ministranci angażują się w życie parafii. Są lektorami podczas niedzielnych i świątecznych Mszy Świętych. Przed świętami rozprowadzają ręcznie robione ozdoby świąteczne lub sianko na wigilijny stół. Pomagają w udekorowaniu kościoła na Boże Narodzenie lub Wielkanoc. Uczestniczą także w życiu diecezji. Tradycją jest udział w Diecezjalnej Pielgrzymce Ministrantów do Czerwińska. Ponadto przedstawiciele ministrantów brali udział w II Synodzie Młodych Diecezji Płockiej.

Elementem formacji ministranckiej jest także sport co dobrze widać na przykładzie LSO z parafii MB Fatimskiej w Płocku. Ułatwia nawiązywanie kontaktów oraz na poznanie swoich mocnych i słabszych stron. Ministranci po szkole często spotkają się na pobliskim Orliku lub hali sportowej, aby pograć w piłkę nożną. Efektem tego są wyniki drużyny osiągane na turniejach. Od 2016r. Ministranci Fatimscy regularnie wygrywają turniej w piłkę nożną w dekanacie Płock-Wschód. W latach 2017 ? 2018 brali udział także w turnieju diecezjalnym w Płońsku.

Ministranci w parafii MB Fatimskiej w Płocku dobrze rozumieją, że posługa przy Ołtarzu Pańskim jest przede wszystkim ogromnym zaszczytem. Nie są tylko zwykłymi ?pomocnikami księdza? lecz sługami samego Chrystusa. Jak wszyscy ministranci na całym świecie także oni zajmują ważne i zaszczytne miejsce w czasie każdej liturgii dzięki czemu z bliska mogą doświadczyć obecności Pana w każdym akcie liturgicznym.

Bycie ministrantem to jedna z najlepszych decyzji, jaką może podjąć młody mężczyzna.

?Męstwo nie polega na noszeniu broni, bo męstwo nie trzyma się żelaza lecz serca.?
(kard. Stefan Wyszyński)

Słowo ministrant pochodzi od łacińskiego czasownika minstrare, co znaczy ?służyć?. Chcąc właściwie kształtować własnego, męskiego ducha muszę umieć służyć, służyć drugiemu człowiekowi a w przyszłości żonie i dzieciom. Męstwo to cnota moralna, która polega na umiejętności podjęcia dobrej decyzji mimo niesprzyjających uwarunkowań.
Skąd my, mężczyźni mamy wiedzieć, jaką podjąć decyzję?
Jedynie służąc innym, możemy poznać ich potrzeby i troski, a dopiero wtedy, posiadając taką wiedzę, możemy decydować o dobru swoim, kolegi, koleżanki, a później małżonki i dzieci. Dzisiejsze cywilizacje cierpią na wiele chorób, lecz można zaryzykować stwierdzenie, iż główną chorobą jest brak prawdziwego męstwa. Nie nauczymy się prawdziwego męstwa, jeśli nie będziemy umieli w pokorze służyć Bogu i bliźniemu. Bycie ministrantem i właściwe przeżywanie tej służby (minstrare) jest najlepszym sposobem na przygotowanie siebie do odpowiedzialnego życia we współczesnym świecie.

Serdecznie zapraszamy wszystkich chłopców, którzy są po Pierwszej Komunii Świętej, do służby Jezusowi jako ministranci. Posługa przy ołtarzu jest nie tylko obowiązkiem, ale i wielkim zaszczytem, prawdziwą świętą posługą. Ministrant bowiem zajmuje uprzywilejowane miejsce w czasie każdej liturgii. Doświadcza z bliska, że Jezus Chrystus jest obecny i działa w każdym akcie liturgicznym. Jest kimś o wiele więcej niż tylko zwykłym ?pomocnikiem księdza?. Jest przede wszystkim sługą Jezusa Chrystusa, Odwiecznego i Najwyższego Kapłana.

Drodzy Rodzice!
Kierujemy do Was apel, abyście zachęcali i pozwolili Waszym dzieciom przynależeć do grona ministrantów, o co z resztą prosił Jezus, mówiąc: „Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im; do takich bowiem należy Królestwo Boże…” Służący przy ołtarzu syn potrafi wyprosić wiele łask dla całej Rodziny. Zapisy kandydatów w zakrystii. Króluj Nam Chryste !!!

MODLITWY MINISTRANTA:

PRZED MSZĄ ŚWIĘTĄ

Oto za chwilę przystąpię do Ołtarza Bożego, do Boga, który rozwesela młodość moją.
Do świętej przystępuję służby, chcę ją dobrze pełnić.
Proszę Cię, Panie Jezu, o łaskę skupienia, by myśli moje były przy Tobie,
by oczy moje były zwrócone na ołtarz, a serce moje oddane tylko Tobie. Amen.

PO MSZY ŚWIĘTEJ

Boże, którego dobroć powołała mnie do Twojej służby,
spraw, bym uświęcony uczestnictwem w Twych tajemnicach
przez dzień dzisiejszy i całe me życie szedł tylko drogą zbawienia.
Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

—-

Napisali o nas – miesięcznik Króluj Nam Chryste nr 11/2019

—-

Zapraszamy do polubienia i obserwowania facebookowego konta Ministrantów Fatimskich, gdzie można znaleźć więcej informacji o bieżącej działalności LSO:

(https://www.facebook.com/ministrancimbfatimska/).