Małżeństwo

Sakrament Małżeństwa

Kandydaci do małżeństwa powinni zgłosić się do kancelarii parafialnej, celem załatwienia formalności związanych z planowanym małżeństwem, na 3 ? 4 miesiące przed planowaną datą ślubu. Sam termin ślubu można zarezerwować wcześniej.

Jeśli pragną zawrzeć ślub konkordatowy, to:

  1. Wcześniej ustalają datę ślubu w kancelarii parafialnej, następnie udają się do Urzędu Stanu Cywilnego celem otrzymania wymaganego dokumentu w 3 egzemplarzach, które później przedkładają w kancelarii parafialnej, gdzie spisują protokół.
  2. Dostarczają świadectwa Chrztu św. najnowszej daty (najstarsze: 3 miesiące od daty wystawienia) i świadectwa bierzmowania.
  3. Dostarczają dyplom ukończenia kursu przedmałżeńskiego. Kandydaci, którzy nie mają takiego dyplomu zobowiązani są do ukończenia kursu przedmałżeńskiego.

Strona www: CPP METANOIA ? Spotkania dla narzeczonych

Jeżeli kandydaci zawarli już małżeństwo w Urzędzie Stanu Cywilnego, wtedy okazują stosowny dokument z tego urzędu. Wdowcy lub wdowy dodatkowo dostarczają świadectwo śmierci małżonka.

Małżeństwo zawierane jest w czasie Mszy św. lub poza nią. Termin ustala się z księdzem w kancelarii parafialnej. Jeśli małżeństwo zawierane jest poza Mszą św., wtedy wypada, aby młodzi małżonkowie zamówili Mszę św. w swojej intencji w innym terminie.

Strona www: CPP METANOIA ? Instrukcja o przygotowaniu do małżeństwa i życia rodzinnego w diecezji płockiej

Narzeczeni mogą we własnym zakresie przystroić kościół do uroczystości zawarcia Sakramentu Małżeństwa. Należy jednak pamiętać, że dekoracja musi odpowiadać wymogom liturgii i świętości miejsca.

Bardzo prosimy Rodzinę nowożeńców oraz wszystkich zaproszonych Gości
o niekorzystanie z wystrzałowego konfetti.

Teren Kościoła po jednym ze ślubów.

Pamiętajmy, że kościół i teren wokół niego są miejscami poświęconymi Bogu i należy zachować szacunek do miejsca świętego. Już teraz prosimy o przekazanie tej informacji Rodzinie i Gościom.

Alternatywą wystrzałowego konfetti mogą być rzucone drobne pieniądze, które Młoda Para z chęcią pozbiera na nową drogę życia; może być również ryż, który chętnie wydziobią głodne ptaki; a także maszynowe bańki mydlane lub naturalne płatki kwiatów.

Mobilni Narzeczeni – darmowa aplikacja na smartphony opracowana przez Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Płockiej.