Domowy Kościół

Ikona Świętej Rodziny

Domowy Kościół jest małżeńsko-rodzinnym ruchem świeckich w Kościele, działającym w ramach Ruchu Światło – Życie, który jest jednym z nurtów posoborowej odnowy Kościoła w Polsce.

Założycielem Domowego Kościoła jest Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki (1921–1987). W rozwoju Domowego Kościoła ściśle współpracowała z założycielem siostra Jadwiga Skudro RSCJ. Duchową kolebką Domowego Kościoła jest Krościenko n. Dunajcem, gdzie w 1973 roku odbyły się pierwsze oazy rodzin.

Krąg tworzy 4–7 małżeństw, najlepiej z jednej parafii, pragnących wspomagać się wzajemnie w dążeniu do budowania w swoich rodzinach domowego Kościoła. Małżeństwa gromadzą się w imię Chrystusa – dla Niego i z miłości do Niego, aby Go wspólnie odnajdywać i trwać przy Nim w swoim życiu codziennym. Krąg powinien być urzeczywistnieniem ideału życia wspólnoty chrześcijańskiej oraz stałym źródłem jego odnowy w poszczególnych małżeństwach. Konieczne jest więc uczestnictwo każdego małżeństwa w comiesięcznych spotkaniach kręgu.

W naszej parafii działa jeden krąg małżeński, który skupia 7 małżeństw. Małżeństwa spotykają się raz w miesiącu, w obecności księdza opiekuna, aby w atmosferze modlitwy dzielić się swoim życiem duchowym.

W każdy trzeci piątek miesiąca członkowie ruchu gromadzą się na Mszy Świętej wspólnotowej Domowego Kościoła, o godz. 19:00, podczas której pełnią wyznaczone posługi liturgiczne.

Opiekunem Domowego Kościoła jest ks. Łukasz Szymański.

 

Zapraszamy do odwiedzenia strony Domowego Kościoła Diecezji Płockiej: www.domowykosciol-plock.pl